وبلاگ ویژه مدیران - دست اندرکاران - متخصصین-دانشجویان وعلاقه مندان صنعت گردشگری

 

احمد ديناري

کشور سوریه نه تنها به خاطر میراث تاریخی بر جای مانده از تمدن های اولیه بشری به خود می بالد، بلکه دارای تنوع فرهنگی، معماری، اجتماعی و تاریخی فراوانی نیز می باشد. سوریه با  قرار گرفتن در کانون جهان کهن(اروپا، آسیا، آفریقا) توانسته به عنوان منطقه ای تأثیرگذار در جهان متمدن کنونی ایفای نقش نماید. این کشور تاکنون ظهور و زوال امپراطوری های بسیاری را در خود دیده و مکانهای باستانی متعددی برای بازدید دارد. با این حال، تاریخ تنها مؤلفه ای نیست که سوریه را به عنوان مکانی جذاب به بازدید کنندگان معرفی می نماید ، بلکه تلفیق فرهنگ و میراث غنی این کشور با زندگی پر جنب و جوش و مدر ن امروزی ، اخلاق گشاده و میهمان نوازی مردم ، گوناگونی فرهنگ های مختلف، آب و هوای معتدل و مطلوب و فرصت های طلایی خرید است که این کشور را به عنوان  مکانی مناسب برای گردشگران به جهانیان معرفی نموده است.

بیش از 700 هتل با قیمت های  متغیر در سوریه وجود دارند که تعدادی از آنها ، هتل های بین المللی هستند و بیشتر در شهرهای دمشق، لاتاکیا، پالمیرا، آلپو و دیرالزور قرار دارند . برای گردشگران تابستانی نیز هتل های جدید التأسیس، خوابگاههای پذیرش مسافر و کمپ های تابستانی در نظر گرفته شده است، این کمپ ها در حومه شهرهای بزرگ و در مناطق ساحلی با داشتن تسهیلات اقامتی مطلوب بر پا شده اند.

تعداد ثبت شده گردشگران خارجی در هتل های کشور سوریه در سال 1996 میلادی 382000 نفر بر آورد شده است که این تعداد ثبت گردشگر ، 079/1 میلیون شب را در هتل ها گذرانده اند .(با میانگین اقامت 8/2 شب برای هر گردشگر).

علاوه بر آن ، در همان سال ، تعداد 908000 گردشگر عرب نیز وارد سوریه شدند که این گردشگران  معمولا و به طور سنتی از آپارتمانهای مبله اجاره ای برای اقامت خود استفاده می کنند. البته برخی از این گردشگران فقط برای ترانزیت و عزیمت به سایر کشورها وارد سوریه شده اند. تعداد 909000 لبنانی نیز از مرزهای مشترک دو کشور وارد سوریه شدند که اغلب آنها بازدید کنندگان یکروزه بوده اند. (با اهداف تجاری، خرید و بازدید از خانواده)

با مقایسه ارقام اقامت های شبانه در هتل های سوریه (شاخص مهم گردشگری) به مقدار 079/1 میلیون با همین رقم در کشور تونس(23366 میلیون) ، به این نتیجه می رسیم که هنوز تلاش  زیادی جهت تقویت و توسعه صنعت گردشگری در این کشور مورد نیاز است . بدیهی است که این مهم نیازمند توسعه خدمات گردشگری ، جاذبه های دیدنی و زیر ساخت ها است .

طبق تازه ترین آمار ، تعداد گردشگرانی که در سه ماه اول سال 2001 میلادی از سوریه دیدن کرده اند، بالغ بر 490000 نفر بوده است که از این تعداد75 درصد آنها ملیت عرب داشته اند. این رقم نشاندهنده افزایش 24 درصدی در مقایسه با ارقام سه ماه اول دو سال قبل بوده است . موضوع جالب توجهی که وجود دارد، افزایش قابل ملاحظه تعداد بازدید کنندگان  اردنی از سوریه بوده است . این تعداد با افزایش 27 درصدی نسبت به سال قبل ، به مجموع 103000 نفر رسید . این امر بازتاب بهبود روابط سوریه و اردن از زمان به قدرت رسیدن ملک عبدالله دوم،پادشاه اردن است.

مهمترين شهرها وجاذبه هاي توريستي سوريه :

شهردمشق : پایتخت سوریه و دارای 000/500/4 نفر جمعیت می باشد و در جنوب غربی سوريه واقع شده است كه مهمترين جاذبه هاي گردشگري آن عبارتنداز:

·   باب توما: این دروازه درسمت شمال شرقی  شهر واقع شده و از بناهای دوران رومی ها است.

·   باب الفرادیس: در سمت شمال دمشق

·   باب السلام : در سمت شمال  دمشق

·   باب الجناز : در غرب دمشق

·  مرقد و مزار عقیله بنی هاشم، زینب کبری(س): یکی از زیارتگاههای بسیار مهم و مورد توجه تمام مذاهب اسلامی در دمشق می باشد که همواره خيل مشتاقان و ارادتمندان آن بانوی فداکارو بزرگوار از سرزمین  های اسلامی ، به ویژه ایران برای زیارت مرقدش عازم این سرزمین می گردند.

·  مقام و مرقد حضرت رقیه (س): پس از مرقد مطهر حضرت زینب کبری(س) مورد توجه  مذاهب اسلامی به ویژه شیعیان  است و دارای معماری ایرانی اسلامی است.

·  مسجد جامع  اموی: که قدمت آن به دوران 1400 سالة اسلامی محدود نمی شود و ریشه و بنیانی  4000 ساله دارد و حدود 4000 سال پیش از مسجد آتشکده  بوده است.

·  شبستان جامع اموی: شبستان مسجد، بیست ستون در سمت شرق و بیست ستون در سمت غرب دارد و چهارستون اصلی و بزرگ به ابعاد 3×2 متر در وسط آن قرار دارد که پایه های گنبد بزرگ  مسجد  یعنی قبه النسر هستند.

قبر و مقام حضرت هود(ع)- مقام حضرت خضر (ع)- مکان نزول حضرت عیسی (ع) و مقام و محل دفن سرحضرت یحیی (ع) در این مسجد قرار دارد.

·        مدرسه نوریه کبری: مدرسه ای قدیمی است که در سال 556 هجری  توسط نورالدین محمود زنگی یکی از امرای  بزرگ شام ساخته شده است.

·        مدرسه عادلیه کبری: توسط ملک عادل سیف الدین ابی بکربن ایوب در سال 612 هجری ساخته شده است .در سال 1919 این مدرسه محل موزه  ملی دمشق و سپس فرهنگستان شد و در حال حاضر مدرسه است.

·        قبرستان باب الصغیر: یکی از قبرستان های بسیار مهم و تاریخی دمش است و کنار باب الصغیر یکی از دروازه های قدیمی دمشق قرار دارد. در این قبرستان قبور سکینه دختر امام حسین(ع)، ام کلثوم(زینب صغری) دختر امام علی (ع)، عبدالله بن جعفر صادق (ع) و عبدالله بن سجاد (ع) قرار دارند.  همچنین مدفن سرهای شهدای کربلا شامل سر مقدس  حضرت ابوالفضل  العباس (ع)،  سر مقدس علی اکبر (ع) و سر مقدس حبیب بن مظاهر  (ع) ، قبر منسوب  به بلال حبشی ، قبر منسوب  به عبدالله بن  ام مکتوم  ، قبر اوس بن اوس و ... در این قبرستان واقع شده اند .

·        بازار حميدیه (سوق الحميدیه): یکی از قدیمی ترین و مشهورترین بازارهای دمشق است  . طول بازار 600 متر و عرض آن 15 متر است که از خیابان حمیدیه و کنار قلعه دمشق  شروع می شود و تا در غربی مسجد جامع اموی امتداد می یابد.

·               بازار مدحت پاشا : این بازار در عهد رومی ها ساخته شده و به سوق الطویل یا الطویله نیز معروف  است.

·               قصر الخضراء یا قصر الاموی: که دارالاماره معاویه بن ابی سفیان و سپس یزیدین معاویه بوده است.

·        قصر العظم (قصراسعد پاشا): یکی از زیباترین قصرهای دمشق است که به موزه ملی تبدیل شده است و دارای 36 اتاق می باشد که هر یک بخشی از موزه های مردم شناسی ، سلاح و ... شده است.

·        کوه قاسیون: گفته می شود در پائین این کوه ، آدم  ابوالبشر سکونت داشته  و در بالای آن قابیل ، برادرش، هابیل را کشته است ، در شرق آن حضرت ابراهیم(ع) به دنیا آمده است و در سمت غرب آن حضرت مسیح و مادرش مریم (س) پناه گرفته اند. از پیامبر اکرم روایت شده است که بر این کوه ، حضرت ابراهیم (ع) ، حضرت لوط(ع)، حضرت موسی (ع) ، حضرت عیسی(ع) و حضرت ایوب نماز گزارده اند.

·               غار منسوب به اصحاب کهف : در دمشق واقع شده و البته این غار از نظر تاریخی مستند نیست.

·        مغاره الجوع (غار سنگی): گفته می شود در این غارچهل پیامبر  الهی ، یا چهل تن از عابدان و صالحان که توسط حکومت های ستمگر تحت تعقیب بو ده اند، از فرط گرسنگی و شدت مشکلات به شهادت رسیده اند.

·        مغاره الدوم (غار خون): گفته شده در این غار حضرت هابیل (ع)به دست برادرش قابیل به شهادت رسیده است . این غار کمی پایین تر از غار اهل الکهف و کنار غار سنگی قرار گرفته است.

·        میدان جندی مجهول (سرباز گمنام): در شمال شهر دمشق، بزرگترین میدان به این نام ، نامگذاری شده است . بنای آن که مراسم ملی سوریه معمولا در آنجا برگزار می شود از دو موزة جنگی  و موز‌ه وسایل و ادوات  قدیمی تشکیل  شده است.

·        قلعه تاریخی دمشق: این قلعه به دست صلاح الدین ایوبی و ملک عادل به ابعاد220× 160 متر توسعه یافت و با خندقی که در اطراف آن حفر شده بود، محافظت می شد . در این قلعه  بیست هزار مرد جنگی با اسبان و وسایل خود جا می گرفتند. این قلعه در هجوم تیمور لنگ ویران شد ولی دوباره بازسازی شد.

·        صیدنایا: این شهرک در 20 کیلومتری شمال دمشق واقع است و در آن دیرصیدنایا قراردارد که بنابر قول مشهور، محل حضور حضرت  مریم(س) بوده است.

·        منطقه غوطه: منطقه ای خوش آب و هوا و سرسبزاست  که رومیان آن را رود طلایی می ناميدند و این رود در 45 کیلومتری شمال  دمشق قرار دارد.

·        معبد ژوپیتر: این معبد به خدای رومیها تعلق داشته و در انتهای بازار حمیدیه  و در محل مسجد اموی واقع شده است و در حال حاضر ویرانه های بعضی از دیوارها و ستون های سنگی آن دیده می شود.

شهرحلب: دومین شهر پرجمعیت سوریه پس از دمشق است و در شمال سوریه و به فاصله 280 کیلومتری دمشق قراردارد ومهمترين جاذبه هاي گردشگري آن عبارتنداز:

·        مشهد الحسین  - المسجدالنقطه: گفته می شود جایی است که خون جاری شده از سر مبارک امام حسین (ع) بر سنگی واقع در آن جاری شده بود.

·               مشهد المحسن بن الحسین(ع): در این مکان ، محسن  فرزند امام حسین(ع) به خاک سپرده شده است.

·        قلعه تاریخی و نظامی حلب: در مرکز و میدان اصلی شهر حلب  واقع شده و گرداگرد آن خندق و دروازه های بزرگ  است. این قلعه از اماکن و آثار تاریخی و گردشگری منحصر به فردی است که جهانگردان بسیاری را به سوی خود جلب می نماید.

·               قلعه سمعان: کلیسا و قلعه سمعان  در 30 کیلومتری شهر حلب واقع شده است.

·               مسجد جامع الکبیر یا اموی و مسجد جامع توقه

شهرحماه: شهری تاریخی و قدیمی در 185 میلومتری  شمال دمشق و با جمعیتی  حدود 000/410 نفر می باشدكه جاذبه هاي گردشگري مهم آن عبارتنداز:

·        مسجد جامع کبیر حماه: قبل از اسلام ، معبد بت پرستان و سپس کلیسا بوده و در سال 17 هجری به مسجد تبدیل شده است.

·               قلعه حماه: بنای آن به دو قرن  قبل از میلاد باز می گردد و یکی از زیباترین  قلعه های سوریه  به شمار می رود.

شهر باستانی آفامیه یا آفامیا: این شهر در56 کیلومتری شهر حماه  قرار دارد و در حال حاضر بقایای این شهر، به ویژه ستون هاي و سرستون هاي سنگی و پایه برخی از دیوارها موجود است  و جهانگردان بی شماری از آن بازدید می نمایند.

·        قلعه جعبر: در کنار رود خانه فرات واقع شده و چون در نزدیکی آن سدّ عظیمی ساخته اند، این قلعه شبیه جزیره ای در وسط دریا است.

شهرباستاني تدمر یا پالمیرا: در شمال شرقی دمشق واقع شده است و ویرانه های این شهر ، یکی از مهمترین آثار باستانی  سوریه است. دیوارهای سنگی معبد با رنگهای  روشن، تندیس های ساکنان آن و طاق های عظیم  آن ، هنوز در این شهر دیده می شود.

موزه ها:

بر اساس آماررسمی یونسکو، در سوریه بیش از 33 موزه شامل موزه های هنر، باستانشناسی و تاریخ ، علوم و تاریخ طبیعی، موزه های تخصصی  و موزه های منطقه ای وجود دارد.  که مشهورترین آن عبارتند از : موزه شهر حلب در خیابان حلبون جنب محوطه حجاز – موزه قلعه حلب- موزه پالمیرا- موزه سویدا- موزه حمص- موزه جنگ دمشق واقع در جنب بیمارستان نوری – موزه کشاورزی دمشق در جنب خانه  شامی و موزه شیعه  در داخل مسجد جامع اموی دمشق.

 

صنایع دستی:

مهمترین صنایع دستی سوریه عبارتند از : زیور آلات و سیمین – جام های برنجی – شیشه های دست ساز- کنده کاری  روی ظرف مسی- خاتم  کاری- کوزه گری- سفالگری- چاقو- منسوجات- منبت کاری- سجاده ها و فرش های دست باف- پوشاك سنتي و پارچه های گلدوزی شده با نام دمسک. همچنین پارچه های دامسکو، برو کارو اغبانی از قرون وسطی محصول انحصاری بافندگان دمشقی است.

 

روادید(ويزا):

أخذ مدارک جهت دریافت ویزای سوریه  از ساعت 12-9 هر روز صو رت می گیرد و گذرنامه ها 24 ساعت قبل أخذ می گردد و فرم سفارت و 2 عکس از جمله مدارک  مهم جهت أخذ ویزا می باشد.

هر مسافر می تواند به هر میزان که مایل باشد ارز وارد این کشور نماید به شرطی که مقدار ارز خارج شده بیشتر از مقدار ارز ورودی نباشد.

نشانی سفارت سوريه در ایران:     

 تهران – خیابان آفریقا – خیابان ایرج شماره 19.تلفن: 22055332-021

مشهد- ارديبهشت 88

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم تیر ۱۳۸۸ساعت 15:37  توسط احمد دیناری | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
سلام به دست اندرکاران , دانشجویان و علاقه مندان عزیز صنعت ارزشمند گردشگری .از اینکه وبلاگ منو جهت بازدید انتخاب کردید از شما سپاسگزارم .لطفا توجه داشته باشیدکه این وبلاگ چنانچه از نامش پیداست بانک و مجموعه ای است از بسیاری از مطالب پراکنده تهیه شده توسط دلسوزان و زحمتکشان عرصه گردشگری و بنده حقیر حسب وظیفه و علاقه سعی در تجمیع این مطالب(باذکر منبع) در این وبلاگ جهت بهره برداری شما بازدیدکنندگان عزیز دارم و بعضا ازمطالبی نیز که توسط خودم تهیه شده است استفاده می نمایم.لذا خواهشمند است نظرات ارزشمند خود را از این حقیر دریغ نفرمایید.باسپاس - دیناری

پیوندهای روزانه
دانشجويان مديريت جهانگردي
تصاویرجاذبه های گردشگری ایران وجهان
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
مرداد ۱۳۹۴
تیر ۱۳۹۴
مهر ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
تیر ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
اردیبهشت ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
اردیبهشت ۱۳۹۰
فروردین ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
تیر ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
اسفند ۱۳۸۸
بهمن ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۸
آبان ۱۳۸۸
شهریور ۱۳۸۸
مرداد ۱۳۸۸
تیر ۱۳۸۸
خرداد ۱۳۸۸
اردیبهشت ۱۳۸۸
فروردین ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۷
آرشيو
آرشیو موضوعی
گردشگري شهري
گردشگري روستايي
اكوتوريسم(طبیعت گردی)
بازاريابي و فروش گردشگري
قوانين و مقررات گردشگري
جاذبه های گردشگری ایران
جاذبه های گردشگری جهان
گردشگری الکترونیک
صنایع دستی وسوغات
گردشگری ورزشی
گردشگری مذهبی
گردشگری سلامت
دفاتر خدمات مسافرتی
هتلداری
عکس
کتب گردشگری
گردشگری فرهنگی
گردشگری مناسبتی
آموزش گردشگری
گردشگری خراسان-مشهد
پیوندها
اطلاعات نوين گردشگري وهتلداري
سازمان جهانی جهانگردیunwto
خبرگزاری میراث فرهنگی وگردشگری
سازمان گردشگری خراسان رضوی
راهنماي گردشگري جهان
مركز بين المللي طب مسافرتي ايران
انجمن بين المللي طب مسافرتي
انجمن صنفی دفاترخدمات مسافرت هوایی وجهانگردی خراسان
اتحادیه هتلداران مشهد مقدس
اتحادیه هتلداران اصفهان
نشريه گردشگري سياحت و سفر
دوماهنامه گردشگری مسافران
شرکت هواپیمایی ماهان
شرکت هواپیمایی ایران ایر
شرکت هواپیمایی آسمان
شرکت هواپیمایی ایران ایرتور
شرکت هواپیمایی قطرایرویز
اطلاعات دانشگاههای دنیا
اطلاعات هتلها,هتل آپارتمانها ي ایران
سيستم الكترونيكي درخواست رواديد
اطلاعات مناطق دیدنی
وزارت امور خارجه ایران
سازمان حج وزیارت ایران
قطارهای مسافربری رجاء
سازمان هواپیمایی ایران
شرکت فرودگاههای ایران
اطلاعات جغرافیایی راههای ایران
اطلاعات سفرکارت
شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی وجهانگردی
اطلاعات آب وهوای ایران
صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
بانک پاسارگاد
بانک پارسیان
وزارت علوم,تحقیقات وفن آوری
ریاست جمهوری
فوتبال ایران وجهان
پرتال اطلاع رسانی مناطق دیدنی دبی
اطلاعات هتلها-آژانسهای مسافرتی -قطارها
خریداینترنتی بلیت قطار
کلیه خبرگزاریها-روزنامه ها-بانکهای دولتی وخصوصی
بانک اطلاعات جامع رستورانها وغذاخوریهای تهران
شرکت هواپیمایی کاسپین
سازمان گردشگری استان قم
سازمان گردشگری استان یزد
معرفي مالزي
گروه هتلهاي هما
گروه هتلهاي پارس
بازرگانان وجامعه هتلداران كيش
آشنايي باكشورامارات متحده عربي
آشنايي با پاركهاي طبيعي آمريكا
سازمان گردشگري استان لرستان
هفته نامه گردشگري پارسه
جستجو گر گوگل
جستجوگر ياهو
معرفي كتابهاي گردشگري
سازمان گردشگري آذربايجان شرقي
سازمان گردشگري استان تهران
سازمان گردشگري آذربايجان غربي
سازمان گردشگري استان اردبيل
سازمان گردشگري استان ايلام
سازمان گردشگري استان اصفهان
سازمان گردشگري چهارمحال وبختياري
سازمان گردشگري استان خوزستان
سازمان گردشگري خراسان جنوبي
سازمان گردشگري استان زنجان
سازمان گردشگري سيستان وبلوچستان
سازمان گردشگري استان سمنان
سازمان گردشگري استان قزوين
سازمان گردشگري استان قم
سازمان گردشگري استان كرمان
سازمان گردشگري استان كرمانشاه
سازمان گردشگري كهكلويه وبويراحمد
سازمان گردشگري استان گيلان
اطلاعات گردشگري كشور تركيه
غارهاي ايران
سايت رسمي گردشگري ايران
اطلاعات گمركي
وبلاگ تخصصي كيش
كميته ملي اكوتوريسم(طبيعت گردي)
سازمان حفاظت محيط زيست
كانون اتومبيلراني وجهانگردي ايران
فصلنامه بين المللي هتل گستر
ضوابط و مقررات شركتهاي خدمات مسافرتي
سايت 100./. آنلاين رزرو هتل ها و اماكن اقامتي
جامعه تورگردانان ايران
انجمن صنفي دفاتر مسافرتي استان تهران
كتابخانه الكترونيك سازمان جهاني جهانگردي
سايت رسمي منازل استيجاري كشور
آشنايي باجاذبه هاي گردشگري اتريش
آشنايي باجاذبه هاي گردشگري انگليس
آشنايي بامناطق مختلف گردشگري آمريكا
دیکشنری آنلاین- انگلیسی به فارسی
شوراي هماهنگي مناطق آزاد تجاري- صنعتي
تقويم بين المللي رويدادهاي جهانگردي
شركت گردشگري اولدوز گشت شرق
اتحادیه هتلداران شیراز
موسسه نشنال جغرافي
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM